Shiitake właściwości lecznicze :

W tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu grzyb Shiitake znany jest jako "eliksir życia". Jego unikatowe właściwości powodują odzyskanie wigoru i witalności organizmu, wzmacniają system odpornościowy oraz pomagają w zwalczaniu stresu. Już od kilkuset lat stosuje się go do leczenia m. in. nowotworów, chorób serca, wysokiego ciśnienia, otyłości, problemów seksualnych i problemów związanych ze starzeniem się organizmu. Shiitake działa również korzystnie w przypadku kamicy woreczka żółciowego, wrzodów, zaparć.                                                            Ma silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i antybakteryjne.  Według najnowszych badań laboratoryjnych Shiitake zapobiega rozmnażaniu się w tkankach wirusa HIV, który powoduje chorobę XX wieku AIDS.


Uzdrawiające właściwości shiitake są unikalne - potwierdza to wielowiekowa historia fungoterapii i wiele badań klinicznych w Europie, Ameryce, Rosji, na Dalekim Wschodzie.
Grzyb ten stał się sensacją gdy dokonano dwóch odkryć jednocześnie - wyodrębniono po raz pierwszy glukozyd Lentinian o unikalnych właściwościach przeciwnowotworowych oraz nieposiadające odpowiednika w świecie roślinnym związki lotne nazwane "fitocydami grzybowymi"zdolne do walki z wirusami od najmniej szkodliwych adenonowirusów (powodujących katar) do wirusa HIV.

Lentinian wykorzystywany jest w kompleksowej terapii przeciwnowotworowej jako preparat powstrzymujący rozwój różnego rodzaju nowotworów i powstawanie przerzutów poprzez aktywacją układu immunologicznego(Moriya 1984).
Lentinian wiąże się z powierzchnią limfocytów lub ze specyficznymi białkami osocza krwi które aktywizują makrofagi, limfocyty Th - naturalnych zabójców oraz pozostałe komórki efektorowe.
Te mechanizmy aktywacji prowadzą do wzrostu wytwarzania przeciwciał, interleukin i interferonu a więc do stymulacji systemu immunologicznego.

Oprócz tego Shiitake posiada unikalną właściwość obniżania poziomu cholesterolu, sprzyja normalizacji ciśnienia tętniczego, tłumi patogenną florę w organiźmie.
Shiitake to wspaniały immunoregulator i może być stosowany jako środek zapobiegawczy w profilaktyce chorób wirusowych i przeziębień.
W cukrzycy grzyb ten stosowany jest w charakterze środka obniżającego poziom cukru, zalecany jest również w jej insulinozależnej formie, szczególnie w profilaktyce powikłań chorobowych.